Results Videos   Facebook Bulletins C. Cards Participants
Future Champion Kibitzer

September 22,  2019

After the first match of the day and with only one single round to play, three countries depended on their results to be ranked 8. Israel who had started the day in the seventh place had a forgetable first match losing against Canada which left him in the ninth spot. Italy also had a bad start, they lost to New Zealand which led them to the tenth place and New Zealand to the eighth!!!!. The draws for the last match of the day and the RR were:

Italy-Argentina

Israel – Egypt and

New Zealand -Netherlands.

At the end of the last 16 boards Italy managed to win enough VPs to climb to the eighth step and both Israel and New Zealand were left without that precious place.

This is how the daily Bulletin described the situation:

It’s not easy making the cut for the knockout phase of the Bermuda Bowl, Venice Cup, d’Orsi Senior Trophy or Mixed Teams. The qualifying teams had to survive eight days of three 16-board matches — 368 deals in total — to finish the round robin in the top eight of whatever bracket they were in, not to mention having to contend along the way with seasoned players hungry for a chance to win a world championship. The round robin chase is finally over and the happy qualifiers are preparing to do battle, starting today, one on one, with the winners moving on and the losers contemplating other opportunities. USA 1 led the qualifiers in the Bermuda Bowl. China was No. 1 on the qualifying list in the Venice Cup. USA 2 moved from second to first on Sunday in the d’Orsi Seniors Trophy, overtaking India, the leader for most of the round robin. England heads the list of qualifiers in the Mixed Teams.

QF Draws

Bermuda Bowl 

USA 1- ENGLAND NORWAY- ITALY CHINA -POLAND SWEDEN- NETHERLANDS

CHINA Gang CHEN, Linlin HU, Chuancheng JU, Yinghao LIU, Zheng Jun SHI, Zejun ZHUANG, Jihong HU captain, Kai ZOU coach

ENGLAND Jeffrey ALLERTON, David BAKHSHI, Tony FORRESTER, Chris JAGGER, Artur MALINOWSKI, Andrew ROBSON, Neil ROSEN captain, Andrew MURPHY coach

ITALY Norberto BOCCHI, Giorgio DUBOIN, Lorenzo LAURIA, Agustin MADALA, Antonio SEMENTA, Alfredo VERSACE, Maria Teresa LAVAZZA captain, Massimo ORTENSI coach

NETHERLANDS Simon DE WIJS, Bob DRIJVER, Bauke MULLER, Bart NAB, Ricco VAN PROOIJEN, Louk VERHEES Jr, Anton MAAS captain, Ton BAKKEREN coach

NORWAY Terje AA, Boye BROGELAND, Nils Kare KVANGRAVEN, Espen LINDQVIST, Allan LIVGARD, Ulf Haakon TUNDAL, Christian VENNEROED captain, Sten BJERTNES coach

POLAND Krzysztof BURAS, Bartosz CHMURSKI, Jacek KALITA, Grzegorz NARKIEWICZ, Michal NOWOSADZKI, Piotr TUCZYNSKI, Marek PIETRASZEK captain, Marek WOJCICKI coach

SWEDEN Simon EKENBERG, Simon HULT, Fredrik NYSTROM, Mikael RIMSTEDT, Ola RIMSTEDT, Johan UPMARK, Jan LAGERMAN captain

USA 1 Ralph KATZ, Robert (Bobby) LEVIN, Jeff MECKSTROTH, Nick NICKELL, Eric RODWELL, Steve WEINSTEIN, Jill LEVIN captain, Eric O. KOKISH

Venice Cup

CHINA -JAPAN USA 1 -SWEDEN NORWAY- NETHERLANDS POLAND -ENGLAND

CHINA Yan LIU, Yan LU, Qi SHEN (1), Nan WANG, Wen Fei WANG, Xiaoxue ZUO, Xiaojing WANG captain, Xiaojing WANG coach

ENGLAND Heather DHONDY, Catherine DRAPER, Gillian FAWCETT, Nevena SENIOR, Nicola SMITH, Yvonne WISEMAN, David GOLD captain, David BURN coach

JAPAN Yuki FUKUYOSHI, Toshiko KAHO, Ruri KATO(OTE), Ayako MIYAKUNI, Makiko SATO, Akiko YANAGISAWA, Kazuo FURUTA captain

NETHERLANDS Merel BRUIJNSTEEN, Laura DEKKERS, Jet PASMAN, Anneke SIMONS, Wietske VAN ZWOL, Martine VERBEEK, Aarnout HELMICH captain, Peter IJSSELMUIDEN coach

NORWAY Ann Karin FUGLESTAD, Liv Marit GRUDE, Marianne HARDING, Torild HESKJE, Bodil Nyheim OIGARDEN, Gunn Tove VIST, Anne-Lill HELLEMANN captain, Jon-Egil FURUNES coach

POLAND Cathy BALDYSZ, Sophia BALDYSZ, Katarzyna DUFRAT, Danuta KAZMUCHA, Anna SARNIAK, Justyna ZMUDA, Miroslaw CICHOCKI captain, Marek WOJCICKI coach

SWEDEN Kathrine BERTHEAU, Sanna CLEMENTSSON, Ida GRONKVIST, Jessica LARSSON, Emma OVELIUS, Cecilia RIMSTEDT, Kenneth BORIN captain, Carina WADEMARK coach

USA 1 Lynn BAKER, Irina LEVITINA, Karen McCALLUM, Kerri SANBORN, Sylvia SHI, JoAnna STANSBY, Sam DINKIN captain, Beth PALMER coach

d’Orsi Trophy

USA 2-NETHERLANDS FRANCE-DENMARK ENGLAND-CHINA INDIA-CH. TAIPEI

CHINA Yixiong LIANG, Rongqiang LIN, Mingkun SHEN, Xiaonong SHEN, Ming SUN, Jian Hua TAO, Rongqiang LIN captain, Jian Hua TAO coach

CHINESE TAIPEI Chung Mou CHANG, Jen-Chien CHUNG, Patrick K. H. HUANG, Chii-Mou LIN, Juei-Yu SHIH, Chen YEH, Shu-Ping YEH TONG captain

DENMARK Knud-Aage BOESGAARD, Soren CHRISTIANSEN, Henrik Norman HANSEN, Jorgen Cilleborg HANSEN, Hans Christian NIELSEN, Steen SCHOU, Bo Loenberg BILDE captain

ENGLAND John HOLLAND, David KENDRICK, Alan MOULD, David MULLER, Malcolm PRYOR, Trevor WARD, David S JONES captain

FRANCE Michel ABECASSIS, Guy LASSERRE, Michel LEBEL, Alain LEVY, Philippe POIZAT, Philippe SOULET, Eric GAUTRET captain, Solange D’ELBEE coach

INDIA Sukamal DAS, Subhash DHAKRAS, Dipak PODDAR, Subrata SAHA, Jitendra SOLANI, Ramamurthy SRIDHARAN, Vinay DESAI captain, Anal SHAH coach

NETHERLANDS Hans DE VRIND, Leo HOFLAND, Andre MULDER, Frans TEN BRINK, Bas VAN DER HOEK, Hans VERGOED, Schelte WIJMA captain

USA 2 David BERKOWITZ, Steve GARNER, Mark LAIR, Michael ROSENBERG, Alan SONTAG, Jeff WOLFSON, Lisa BERKOWITZ captain

 Mixed Teams (Wuhan Cup)

ENGLAND-LATVIA RUSSIA-FRANCE CHINA-USA 1 USA 2-ROMANIA

CHINA Jien CHEN, Zhengjiang LIAO, Ping WANG, Haotian WU, Shaohong WU, Zhaobin XIE, Bangxiang ZHANG captain, Bangxiang ZHANG coach

ENGLAND Sally BROCK, Fiona BROWN, Michael BYRNE, Frances HINDEN, Barry MYERS, Graham OSBORNE, Paul BARDEN captain

FRANCE Benedicte CRONIER, Philippe CRONIER, Nathalie FREY, Daniele GAVIARD, Jerome ROMBAUT, Frederic VOLCKER, Francois COMBESCURE captain

LATVIA Jelena ALFEJEVA, Janis BETHERS, Maija ROMANOVSKA, Karlis RUBINS, Karlis RUBINS captain, Martins LORENCS coach

ROMANIA Mihaela BALINT, Marius IONITA, Bogdan MARINA, Geta MIHAI, Radu MIHAI, Marina STEGAROIU, Bogdan MARINA captain

RUSSIA Alexander DUBININ, Alexej GERASIMOV, Andrey GROMOV, Anna GULEVICH, Tatiana PONOMAREVA, Olga VOROBEYCHIKOVA

USA 1 Cheri BJERKAN, Allan GRAVES, Christal HENNER, Uday IVATURY, Jill MEYERS, Howard WEINSTEIN, Joe STOKES captain

USA 2 Huub BERTENS, Debbie ROSENBERG, Andrew ROSENTHAL, Chris WILLENKEN, Jenny WOLPERT, Migry ZUR-CAMPANILE, Jeff AKER captain

Visit WBF Instagram

New Facebook News

World Bridge Federation

New Videos

José Damiani on the Evolution of Bridge

44th World Team ChampionshipsInterview with WBF President Emeritus José Damiani

Geplaatst door World Bridge Federation op Zondag 22 september 2019

New Photo Album

Don’t forget to follow us @